Adım Adım Karikatürler Nasıl Çizilir?

Adım Adım Karikatürler Nasıl Çizilir?

Karikatür Zamanı 26.10.2018

Karikatürler pek çok kişinin hobi olarak başladığı ancak aşkla karikatürler çizmeye devam ettiği bir iştir. Çizimlerine güvenen, az da olsa yeteneği olduğuna inanan kişiler karikatür çizmeyi öğrenmelidir. Çünkü gerçekten insanı dinlendiren bir hobi olduğu kadar duyguları anlatmanın en iyi yollarından biridir. Bu yüzden karikatürler zamanla bağımlılık yapan oldukça zevkli bir iştir.

Karikatürler resim ve yazıyı birleştirmektedir. Hem karakterleri hem de onarlın düşüncelerini yansıtmak gerekir. Bunun için de karikatür sanatı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Temel karakter ve nesne çizimi hakkında vereceğimiz kısa ipuçları ile siz de ilk karikatürünüzü oluşturabilirsiniz

Karakterlerin Yüzünü Çizme

İlk olarak kabataslak bir şekilde insan portresi çizilmeye başlanmalıdır. Bunun için bir daire çizerek işe başlayın. Bu dairenin neresinde ağız, göz gibi organların olacağını öğrenin. Karakterin yüzünün orantılı olması çok önemlidir. Bunun için daireyi dörde ayırıp ondan sonra organları yerleştirmek gerekir. Karikatürler gerçeği yanıtsan ancak aynısı olmayan çizimlerdir.

Burada da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Mesela karikatürler çizilirken gözler genelde daha büyük, burun daha küçüktür. Anime karakterlerini andıran şekilde çizilir. Bu şekilde karakter daha şirin ve gerçek dışı görünecektir. Hatta gözler gerçekçi olsun ve duygu verilsin diye de göz bebeğinin içinde boşluklar bırakılmalıdır.

Karikatürler çizilirken çizimleri abartmakta hiçbir sakınca yoktur. Hatta abartmak karikatürü daha özgün ve başarılı gösterecektir. Büyük göz ve ağız, minik bir burun ve hatta kalın ya da uzun kaşlar karikatürde hiç göze batmayacaktır.

Erkek Portre Çizimi

Erkek portrelerinde yüz hatları da keskin olmalıdır. Yüzdeki kırışıklıklar ya da sakal bıyık gibi detaylar kullanılarak karikatürler özgün hale getirilmelidir. Mesela erkek çocuk çizerken yüz hatları daha yuvarlak ve sevimli olmalıdır. Yetişkin erkek çizerken ise yüz hatları daha sivri ve keskin olmalıdır. Bu karakterlerde çenenin uzun olduğunu fark edersiniz. Böyle karikatürler erkek karakteri daha belirgin gösterir. Eğer burun vurgulanacaksa da burnu gözlerin hemen altına çizmekte fayda var.

Kadın Portre Çizimi

Kadınların yüz hatları da yumuşak ve narindir. Bu yüzden ince kaşlar, minik bir burun, küçük bir çene ve uzun saçlar olmazsa olmazdır. Karikatürlerbu temel öğelere göre çizilir. Yaşatmak istediğiniz karaktere göre ayrıntılar ekleyebilirsiniz. Mesela çok konuşan kadın çizerken büyük bir ağız ve biraz çirkef bir ifade kullanmak gerekebilir. Tüm bu ayrıntılara dikkat ederseniz hayalinizdeki karakteri yansıtabilirsiniz.