Basit Karikatür Çizme Teknikleri

Basit Karikatür Çizme Teknikleri

Karikatür Zamanı 04.04.2019

Bazı basit tekniklerle sevdikleriniz ve kendiniz için karikatürler çizebilir, çevrenize gülümseme yayabilirsiniz.

 

Karikatür çizmek, sevdiklerinize verilecek en özel hediyelerden biri olabilir. Özel günlerde verilen hediyeler arasında en değerlileri hiç şüphesiz ki el ile hazırlanmış, emek harcanmış hediyelerdir. Bazen sadece fikri bile karşımızda sevdiğimizi mutlu etmeye yeter. Mağazadan seçilerek alınan hediyeler yerine, kendinizin hazırladığı ufak süprizler çoğu zaman en değerli anılardır ve her zaman saklanır. Sevdiklerinize verebileceğiniz en değerli ve komik hediyelerden biri de kendi çizdiğiniz karikatür olabilir. Birkaç çizim tekniği ve basit taktikler ile kendi karikatür çiziminizi kendiniz yaratabilirsiniz. Özel günlerde vereceğiniz bu hediye hem sevdiğinizi memnun edip, hem de kahkahalara boğabilir.

Karikatür Çizmek için Malzemeler

Karikatür günümüzde bir takım bilgisayar programları ile çizilebilmektedir. Ne var ki karikatür sevenler halen daha el ile çizilen resimleri daha çok tercih etmektedir. Kara kalem ve boş bir sayfa ile yaratılabileceklerin sınırı yoktur. Karikatür çizme konusunda usta kişiler kendi tekniklerini geliştirip çok kısa zamanda, silgi bile kullanmadan eserlerini üretebiliyorlar. Fakat yeni başlayanlar için belli teknikleri kullanmak ve daha sonra kendi tarzını geliştirmek önemlidir. Eskiz, çinileme, gölgeleme teknikleri sırasıyla kullanılır.

 

Hayal Gücünü Zorla

Karikatür çizmeye başlamadan önce hayal gücünüzü tartmanız lazım. İyi bir gözlemci ve eleştirmen olmak gerekir. Hayata bakış açısını biraz değiştirmeden iyi çizimler yapmak kolay değildir. Kimsenin göremediklerine odaklanıp, onları ortaya çıkarmak ve resme dökmek önemlidir.

 

Eskiz ve Çizim

Ne çizeceğinize karar verdikten sonra bir kağıda karalama yapmak önemlidir. Çizeceğimiz şekil sayfanın neresine oturmalı ve boyutlarına karar vermek lazım. Birkaç çizgi ve daire ile iskeleti sayfaya aktarmak gerekir. Geometrik parçalarla çizdiğimiz taslağın üzerini giydirmek gerekir. Daha sonra iskelet silinir ve kalem ucuyla geometrik çizgiler yumuşatılır, üzerine eklemeler yapılır. İlk çizimlerde bol silgi kullanmak önemlidir.

 

Portreler

Karikatür çizmeye başlarken portreleri çocuk ve yetişkin olarak ayırmak lazım. Birbirleri arasında bir takım teknik farklılıklar vardır ve karikatüre hayat veren de bu detaylardır.

Bir çocuk yüzünü çizerken öncelikle başın olduğu yere bir daire çizmek lazım. Bu daire sayfanın orta bölümünde bulunmalıdır. Daireden yatay ve dikey çizgiler çizerek yüzü 4 parçaya ayırdıktan sonra oval daireler ile gözler konulur. Çocuk yüzünde masumluk ifadesi olarak burun ve ağız bölümü fazla çizgi ile karalanmadan yumuşak hatlarla yapılır. Erişkin erkeklerde ise bıyık ve yüz çizgileri dikkat çeker. Erkek portesi karikatür çizerken daha sert çizgiler kullanılır.