Eğitim Alanında Komik Karikatür Etkisi

Eğitim Alanında Komik Karikatür Etkisi

Karikatür Zamanı 14.12.2018

Komik karikatür  türleri eğitim alanında da öğretici ve geliştirici komik karikatür olarak değerlendirilebilir. 

 Eğitimde Karikatür Neden Önemli

Komik karikatür  ve eğitim arasındaki ilişkiye geçmeden önce karikatürün kısaca  tanımı yapılırsa bir konu ya da durumu ifade etmek için çizimle anlaılan kısa veya  bazan uzun şekilde anlatılan yazılardır. Bu komik karikatür  türleri değişik çok sayıda konuyu içerebilir. Bu nedenle eğitim alanlarında da bir açıdan kullanımı mümkündür. Mizah eğitim için en uygun araçlardan biridir. Yani bir konuyu mizahi şekle getirirseniz bunun öğrenmesi ve öğretilmesi çok daha kolay olur. Çünkü  komik karikatür  türleri ile aslında temelde ilgi çekerek  yazı içerikleri ve görseller anlatılır. Elbette görseller eğitici kapasitesi çok yüksek olan çizimler olabilir.  Bir konuyu yazı ile çok uzun sürede anlatabilirken karikatürle şekilli biçimde anlatmak istenileni çok daha kısa sürede daha etkili biçimde gösterebilirsiniz.  Karikatürlerin içinde eğlendirme etkisi yanında ayrıca ironi de bulunur. Bu nedenle bir konunun anlaşılması daha kolay olur.

Eleştirel Bakış Açısı Ve Karikatürler

Komik karikatür  türleri eleştirel bakış açısı kazandırma potansiyeli olan bir çizim örnekleridir. Her çizerin anlatmak istediği konular farklı olsa da eleştiri, mizah, ironi bir arada yer alır.  Yani sadece düz bir pencereden bakmak yerine daha genişletilmiş bir bakış açısı ile bütünü görmeye yönelme olabilir. Özellikle uzun vadede gelişmekte olan ülkelerin eğitim sistemleri pek oturmadığı için karikatürlerin bu açıdan da önemi göz ardı edilmemelidir.  Sanat  ve eğitimin birlikte olması her zaman için öğrencilerin ufkunu açan bir durumdur.

Karikatürü Kendiniz Öğrenebilir Misiniz?

Komik karikatür  türlerini ya da diğer çeşitleri tek başınıza ciddi bir çalışma ile elbette öğrenebilirsiniz.  Ancak bunun için etkili bir kaynağa mutlaka ihtiyacınız vardır. Çünkü  bazı teknik bilgileri, çizim ve içerik detaylarını kuralına göre yapmak gerekmektedir. Ancak teknik bilgileri öğrenseniz de doğru bakış açısı ve gelişme için düzenli çalışma yapmak, bu işe odaklanmak önemli bir detaydır. Örnek komik karikatür çalışması için önce bir kitap alabilir, internetten konulara bakarken değişik eğitici videolar izleyebilir, ayrıca devamlı karikatür okuyarak da teknik incelemesi yapabilirsiniz. Komik karikatür  çizimi tıpkı gitar öğrenmek gibi devamlı pratik yapmılması gereken ve zihinsel olarak da beslenmeisteyen bir durumdur. Mizah duygunuzun olması da komik karikatür  öğrenme açısından en önemli bölümlerden biridir.  Doğru adımlarla çalışma yoğunluğunuza göre bir süre sonra kendi karikatürlerinizi hazırlayabilirsiniz.