İş Hayatıyla İlgili Komik Karikatür

İş Hayatıyla İlgili Komik Karikatür

Karikatür Zamanı 04.01.2019

Komik karikatür çeşitleri hemen her konuda yazılabilir ve komik karikatür için internet ya da dergi gibi somut kaynaklar kullanılabilir.

İş Hayatında Komik Karikatür

Komik karikatür  iş hayatıyla ilgili olabilir. Konu açısından bir sınırlama olmadığı için geniş kapsamda değerlendirmesi yapılabilmektedir.  Karikatürlerin bu noktada ne amaçla yazıldığını da düşünerek ne gibi bakış açısıyla yazılacağı düşünülmelidir. Doğru bakış açısı olmazsa eğer,  ne karikatürü çizen kişi ne de okuyan kişi istenen verimi alamaz. Her iki açıdan da iyi bir zemin olması son derece önemlidir. Komik karikatür temelde okuyan kişilerin eğlenmesini amaçlar. Ancak  aynı zamanda ironi ve eleştiri özelliği de vardır. iş hayatında da birçok ironik durum olabilir. Ayrıca eleştirilecek ve aynı zamanda karikatür haline gelecek bir sürü kaynak konu görülebilir. Örneğin  işten kovulan bir kişinin bu söylenenei yanlış anlaması ortaya komik görüntüler çıkarabilir. Başka bir karikatürden örnek verilirse bir kelebeğin iş başvurusu yapması ve işe alınarak diğer gün gelecek olmasının imkansız olması konu olabilir. İşle ilgili komik karikatür çeşitleri daha da çoğaltılabilir. Yazacak ve çizecek kişinin hayal dünyasına kalmış bir durumdur.

Karikatür Çiziminde Bazı Teknik Bilgiler

Komik karikatür  çiziminde genel olarak şu teknik bilgiler işe yarayabilir:

  • İşe ilk olarak daire çizmesini öğrenmekle başlanmalıdır. Yüzü merkeze taşımak için önemlidir. Göz, burun, dudak ,kulak, çizimi gibi işlemlerin olması için bu önemli bir temeldir. Ayrıca orantı oluşturmak da bu şekilde gerçekleşir.
  • Daire 4 parçaya bölünür ve hem dikey ve hem de sağlı sollu düz çizgiler çizilir
  • komik karikatür öncesi taslak için   çizgilerin kesiştiği merkez bölüme gözler yapılır oval şekilde eşit hizada bu çizim tamamlanır.
  • Gözlerin üzerine de kirpik ve kaşlar eşit şekilde dağıtılır. Bunun nasıl olacağını belirlerken cinsiyete göre  ayarlama yapılabilir. Ancak göz şekli ve kaş kirpik sizin hayal gücünüze göre değişebilir. Şirin görünen bir karikatür içi oval gözler idealdir.
  • komik karikatür  çiziminin göz bölümünde göz bebekleri içerisine küçük bir beyaz boşluk bırakmak gerçekçi bir görüntü oluşmasını sağlar.
  • Karakter oluşturma esnasında çizimleri olabildiğince özgür bırakmak gerekir. Model ve karakter belirgin bir yüz hatlarıyla oluşturulmalıdır. Yüz ifadelerini abartmaktan çekinmemek gerekir.
  • Burun çizerken kısa bir çizgi ve iki burun deliği karalaması ile gerçekçi bir görüntü elde etmek mümkündür.
  • Ağız bölümünü çizerken ruh halini de yansıtmış olursunuz. bu nedenle üzgün ya da güllümseyen bir ifade için son aşama bu kısımdır.