Karikatür Çizim Teknikleri

Karikatür Çizim Teknikleri

Karikatür Zamanı 08.02.2019

Karikatür ile yeni ilgilenmek isteyen kişilerin öncelikli olarak karikatür çizim teknikleri konusunda temel bilgilere ulaşması gerekir. Karikatürler, verilmek istenilen mesajın eğlenceye dönüşmüş halidir. Bunun için de pek çok kişi karikatür yaparak hem eğlenmek hem de düşünmek ister.

Karikatür ile uğraşan kişilere karikatürist denir. Karikatüristlerin amacı insanları eğlendirmek ve bunu yaparken de olayları eleştirmesini sağlamaktır. Çünkü karikatür çiziminin amacında eleştirme söz konusudur. Bu nedenle de eleştiri eğlenceli bir hale dönüşür.

Karikatürde basit çizgiler ile verilmek istenilen mesaj ortaya çıkar. Bu nedenle de pek çok kişi tarafından yapılabilir. Resmin bu alt dalı kolaylığı nedeni ile de insanların ilgisini çeker. Biz de basit birkaç teknik ile karikatür çiziminin inceliklerini size anlatmak istedik. Basit ipuçları ile de kolayca istediğiniz karikatür çizimin başarı ile yansıtabilirsiniz.

Karikatür Çiziminin İncelikleri                

Karikatüristlerin en fazla kullandıkları figürler, yüz figürleridir. Bu nedenle de karikatür çizecek olanların öncelikle yüz çizimini öğrenmesi gerekir. Bunun için de dairesel hareketlerin öğrenilmesi gerekir. Karikatür çizmek isteyenlere öncelikle dairesel çizim konusunda biraz çalışmalıdır. Daire çizimini öğrenmek, yüz içerisine yerleştirilen dudak, göz ya da kulakların da orantılı olması noktasında yardımcı olur.

Karikatürde Yüz Çizimi

Yüz çizerken öncelikle düzgün bir daire ile işe başlamak gerekir. Daha sonra daire dikey olarak tam ortadan ikiye ayıran bir çizgi çizin. Yatay olarak da eşit iki parça oluşturmayan bir çizgi çizerek yüz için ilk adım tamamlanmış olur. Gözler kaş ve burun ilk çizilen dairenin içerisine yerleştirilir. Daha sonra ise dairenin alt tarafına yarım ay şeklinde ağzın yerleşeceği bir alan çiziyoruz. Karikatür çizimlerimizde kullanacağımız yüz için bu ayrıntılardan yararlanmak kişilere de kolaylık sağlar.

Karikatürde Yüz İfadesi Çizimi

Karikatürlerin gerçeğe yakın olması insanların daha da çok ilgisini çeker. Bunun için de olabildiğince çok fazla detayı kişilere sunmak gerekir. Detayların sunulması da insanların daha keyif ile çizim yapmasına zemin hazırlar.

Öncelikle çizeceğimiz insanın hangi ifadeyi yansıtacağına karar vermek gerekir. Kişinin ruh halini karikatür ile ifade etmek için ihtiyacımız olan birkaç küçük ipucudur. Karikatüre yüz ifadesi eklemek için öncelikle kaşların şeklini değiştirmek gerekir. Gerçek hayatta insanlar sevindiğinde, şaşırdığında, kızdığında ya da ağladığında nasıl mimikler kullanıyorsa; karikatür ile de bu ortaya çıkmalıdır. Bu nedenle de kaşların birinin aşağıda ve diğerinin de yukarıda olması, eğimi ya da birbirlerine oranı gibi noktalara özen göstererek istediğiniz yüz ifadesini yakalayabilirsiniz.