Karikatür Çizme Teknikleri

Karikatür Çizme Teknikleri

Karikatür Zamanı 14.12.2018

Günümüzde özellikle karikatürlerdergi ya da gazete gibi mecralarda yer almakta vekarikatürler kadın ya da erkeklere hitap ettiği gibi aynı zamanda çocuklar için de farklı şekillerde oluşturulabilir. Farklı gündem konularından esinlenerek hazırlanmış olan çizimler belirlenen konuyu aktarmak amacıyla yapılmaktadır. Resim sanatının alt dalları arasında yer almakta olan karikatür özellikle hazırlanacak olan karikatürler sayesinde anlatmak istenilen olayın çizimler ile aktarılmasını sağlamaktadır.

Karikatür çizimi kolay göründüğü gibi son derece dikkat gerektirmektedir. Yapılacak olan çalışmalar sırasında kullanılacak olan teknikler hazırlanacak olan karakterin şeklinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Öncelikle kafanızda oluşacağınız karaktere uygun şekilde karikatürler hazırlamanız gerekir. Karakteri belirledikten sonra yüzünün oluşturulması için adım adım ilerleyerek çizim yapılır.

İlk Olarak Yüz İfadesi Seçimi

Oluşturacağınız karikatürler de belirlemiş olduğunuz karakterin yüz ifadesinin oluşturulması gerekir. Sinirli, kızgın, sempatik veya farklı ifade seçenekleri üzerinden çalışma yapılabilir. Bu sayede belirlemiş olduğunuz ifadesi üzerinden oluşacağını karakterin adım adım göz, burun, dudaklarını şekillendirebilirsiniz. Çoğu zaman karikatürler için devlet adamları veya gündem de olan ünlü isimler tercih edilebilir.

Aktarmak istenilen konuya mizahi bir şekilde yaklaşılabilmesi için oluşturulacak olan yüz ifadesinin alışıldık resim çizimlerinin dışında olması gerekir. Bu nedenle portre gibi düşünülmemesi gerekir.

Göz Çizimi

Hazırlanacak olan karikatürler de çizilecek olan gözlerin özellikle büyük ve dikkat çekici görünmesi karakterin daha etkileyici görünmesini sağlayabilir. Kullanılan teknikler ilk aşamada basitçe çizimlerin devam ettirilmesini sağlayabilir. Bu nedenle öncelikle oluşturacağınız göz şeklini net bir şekilde portre çiziminde olduğu gibi değil daha çok sempatik ya da etkileyici görünmesi için mizahi bir şekilde oluşturmanız gerekir.

Burun Çizimi

Karikatürde  burnu oluştururken yüze göre daha büyük şekilde hazırlanması özellikle karakterin farklı görünmesini sağlayabilir. Kafanızda oluşturmuş olduğunuz çizime kağıda dökmek isterken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar bulunmaktadır. Özellikle bu ayrıntılar karikatürler için oldukça önemlidir. Yapmış olduğunuz çizimlerde belirlemiş olduğunuz belli başlı karakterlerin olması durumunda özellikle hakaret boyutunda değişiklikler yapılmaması gerekir.

Olumsuz etki teşkil edecek şekilde çizim yapılması çizim kurallarına uygun değildir. Karikatürler yalnızca eğlenceli bir şekilde farklı konuların eleştirel yaklaşım ile aktarılmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu nedenle karikatüristler bu konuda daha dikkatli hareket etmelidir.

Dudak Çizimi

Dudak çiziminde göz ve burun yapısına uygun şekilde belirleme yapılabilir. Özellikle karikatürler de belirlenmiş olan karaktere uygun şekilde çizim yapılırken dudakların ya da burnun daha dikkat çekici görünmesi için farklılık oluşturması sağlanabilir.