Karikatür Eğitimi

Karikatür Eğitimi

Karikatür Zamanı 08.11.2018

Karikatür çizmek isteyenler için karikatür kursu almak son derece önemlidir. Zira karikatür alanında herhangi bir üniversite eğitimi bulunmamaktadır. Bu sebeple de bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından verilen kurslara katılmak ve eğitim almak son derece önemlidir. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte artık pek çok karikatürün bilgisayar üzerinde çiziliyor olması sebebiyle alınacak kurs kapsamında bu teknik eğitimlerin de verilmesi son derece önemlidir.

Üniversitede Bölüm Tercihi

Karikatürist olmak isteyenlerin pek çoğu karikatürist olmak istiyorum hangi bölümü okumalıyım sorusunu sormaktadır. Ancak karikatür çizmek için herhangi bir üniversite bölümü bulunmamaktadır. Bu kapsamda karikatür işini meslek haline getirmek istenler genellikle grafik tasarım ya da resim bölümlerini tercih etmektedir. Her ne kadar karikatür ile birebir ilişkili olmasa da ülkemizde böyle bir bölüm olmadığı için öğrenciler mecburi bir tercih yapmak durumunda kalmaktadır.

Eğitimin İçeriği

Karikatür kursu veren bazı sanat merkezleri bulunmaktadır. Ancak pek fazla yaygın olmadığını dolayısıyla da büyük şehirlerde yaşayanların daha avantajlı olduklarını ifade edebiliriz. Kursuna göre değişiklik gösteren eğitim süresi genel olarak 2 ay gibi bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Bu kursun içerisinde karikatür hakkında tüm bilgiler verilmektedir. İlk olarak teorik bir bilgilendirme yapılmakta ardından ise uygulamaya geçilmektedir. Bu kapsamda çizim yapma teknikleri, anatomi bilgileri, perspektif bilgileri, karakter yaratma teknikleri ve espri bulma gibi pek çok alanda eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerin neticesinde ise kişilerin kolaylıkla karikatür çizmeye başlayabileceklerini ifade edebiliriz. Bu konuda hiçbir yeteneğiniz olmasa dahi zaman ayırarak büyük bir başarı elde edebilirsiniz. Zira iyi bir karikatür çizmek için çok çizmek gereklidir.

Başarının Sırrı

Karikatür alanında zirve yapmış kimselerin tavsiyelerine bakıldığında birkaç ortak nokta göze çarpmaktadır. Bunlardan birincisi çok çizmektir. Zira karikatür çizme yeteneği çizdikçe daha da gelişmektedir. Böylelikle ortaya son derece harika eserler çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra karikatüristlerin toplumu iyi bir şekilde okuyabilmeleri de gereklidir. Öyle ki insanların sorunlarını veya yaşadıklarını esprili bir şekilde kâğıda dökebilmek gereklidir.

Bunlara ek olarak karikatür çizen kimsenin sürekli olarak okuması ve bilgi dağarcığını geliştirmesi gereklidir. Bu durum olaylara bakış açısını değiştirecektir. Nitekim karikatüristlerin en temel özelliklerinden birisi de meydana gelen olaylara farklı bir bakış açısıyla bakabilmektir. İşte tüm bunları başarılı bir şekilde yaptıktan sonra ortaya oldukça beğenilen bir karikatür çıkarmak son derece kolay olacaktır. Üstelik bunları en prestijli dergi ve gazetelerde yayınlamak da mümkün olacaktır.