Karikatür Hakkında

Karikatür Hakkında

Karikatür Zamanı 18.07.2018

 

Karikatür nedir diye sorarsak karikatür herhangi bir fikrin, olayın veya insanın çizim yapılarak  resimlendirilmesi sonucu hem güldüren hem de düşündüren şekilde anlatılmasını sağlayan  resim sanatının bir alt koludur. Bir resim sanatı olan karikatür ile bir insanın ya da bir olayın Detaylara girmeden düşündürücü ve kısa bir şekilde özlü fikir vererek güldürmek ve düşündürmek için resmedilmesi için kullanılır. Karikatür sanatı resim sanatının alt konularından biridir. Karikatür çizen kişiye karikatürcü ya da karikatürist demektedir.

 

Çizilen karikatürler genel itibariyle orijinal durumun birebir kopyası yerine farklı olarak yansıtılmasını içerir.  Karikatüre malzeme olan bir kişi ya da olayın dikkat çekici yönleri abartılı bir şekilde ortaya koyuna bildiği gibi aynı zamanda  söz konusu kişi ya da olayı hicvedilmesi, alay konusu yapılması, küçültülmesi, eleştirilmesi, yüceltilmesi, onore edilmesi gibi durumları da karikatür ile yansıtılmaktadır. Bu özellikleri sayesinde karikatürler pek çok kişinin ilgisini ve beğenisini çekmektedir.  bu durum ile ilgili olarak Avrupalı filozof Bergson “ insanlar sadece insanları ve insanları bağlayan olayları gülünçleştirmeyi düşünürler” demiştir. Günümüzde karikatür eserleri dünyanın her yerinde oldukça büyük ilgi görmektedir.

 

Karikatür Tarihçesi ve Günümüzde Karikatür

 

 

Oldukça eski çağlardan beri karikatür  insan hayatında yer almaktadır. Pompei ve Hercula’da Geçmiş dönemde yapılan arkeolojik kazılarda duvar ve vazoların üzerlerinde birbirinden farklı karikatür örnekleri  görülmüştür. Buna rağmen karikatür sanatının esas başlangıç noktası Rönesans Devri olarak kabul edilmektedir. Champfleury, ise eskiden yapılmış olan resimleri karikatür olarak kabul etmemektedir. Resme konu olmuş kişiler ile ilgili özellikler aydınlatılmamış olduğu için bu resimler karikatür sayılmamakta ve bürlesk olarak adlandırılmaktadır.  eski çağlarda vazo tuğla duvar ve taş gibi yerlere yapılan karikatürler baskı makinesinin bulunması ve teknolojinin gelişmesi ile kitaplar ve gazetede yayınlanmaya başlamış ve bu sayede dünyanın her yerinde daha geniş kitlelere ulaşmıştır. Günümüzde karikatüreserleri gazete ve dergilerin yanı sıra internet dünyası ile de  pek çok kişiye kolay bir şekilde ulaşmaktadır. Bu durum karikatür dünyasının daha geniş kitlelere hitap etmesi ve kendini daha çok geliştirilmesine yol açmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  mizah dergiciliği önemli bir sektör haline gelmiştir. Mizah dergilerinde yayınlanan karikatürler pek çok kişi tarafından beğenilmekte ve dikkatle takip edilmektedir. Geçmişe nazaran kıyaslandığında günümüzde imkanların artması ile karikatür dergilerinin daha kolay ulaşılabilir hale gelmesi bu durumu olumlu olarak etkilemektedir.