Karikatür Hakkında Bilgi

Karikatür Hakkında Bilgi

Karikatür Zamanı 04.01.2019

Karikatür yapmak isteyenler için karikatür hakkında bilgileri onlara ulaştırırız. Bu sayede de herkesin içindeki yansıtmayı ortaya çıkarmasına zemin hazırlarız. Karikatür, genellikle insanların derdini ya da anlatmak istediklerini eğlenceli çizgiler ile anlatmasıdır. Özellikle de verilmek istenilen mesajı eğlenceye dönüştürdüğü için de insanların ilgisini çeker. Oldukça eski dönemlerden beri karikatür kullanımı yaygındır. Aynı şekilde ülkemizde de bu alanda kendini geliştirmiş pek çok kişi bulunur. İnsanlara eğlencenin kapıları açan karikatür de Türk insanı tarafından kısa sürede benimsenmiştir.

Karikatür Nedir

Sanatın en önemli dallarının başında resim gelir. İnsanlar tarih boyunca resmi kullanmışlardır. Kimi zaman resim ilk haberleşme yöntemi olarak kullanılmıştır. Kimi zaman da sadece sanatsal bir ifade olarak tercih edilir. Ancak insanlık ile birlikte resim de ortaya çıkmış ve sürekli olarak kendini geliştirmeyi başarmıştır.

Resim zaman içerisinde geliştikçe resmin de farklı alt dalları ortaya çıkmıştır. Resim alt dallarından biri de karikatür olur. Karikatür belirli çizgileri kullanarak istenilen resmin ortaya çıkarılmasına yarar sağlar. Ayrıca karikatür özellikle eleştiri yapmak istenildiğinde kullanılır.

Karikatür yapan kişilere karikatürist adı verilir. Karikatüristler eleştirilerini resmin bu dalı ile ifade etmekten hoşlanırlar. Eleştiri belirli çizgiler ile eğlenceli bir hale getirilir. Bu sayede insanların hem eğlenmesi sağlanır. Hem de verilmek istenen mesaj iletilir. Ayrıca karikatür hazırlanırken verilmek istenilen mesajlar için yazı da kullanılır. Çizgiler ile hazırlanan karikatür yazı ile daha eğlenceli hale gelir.

Karikatürün Özellikleri

  • Bir sanatın karikatür olması için öncelikli olarak çizim ile yapılması gerekir. Çünkü çizmin sanata dönüşmesinin adı karikatür olarak adlandırılır.
  • Karikatür yapımı esnasında kullanılan çizgiler en basit şekilde olmalıdır. Kısaca verilmek istenen mesaj her bakan tarafından anlaşılacak sadelikte ve basitlikte olmalıdır.
  • Herkesin kolay anlayabileceği bir karikatür ortaya konulduğu için de resim sanatının herkese ulaşan hali olarak adlandırılır. Çünkü verilmek istenen mesaj herkes tarafından net bir şekilde anlaşılır.
  • Karikatür içerisine eleştiri de yer alır. Tamamında eleştiri olacak bir kural söz konusu değildir. Ancak istenilen düzeyde eleştiri kullanılması, yapılan karikatürü daha da eğlenceli bir çizgiye ulaştırmayı da başarır. Bu noktada önemli olan eleştirinin dozudur. Hiçbir karikatürde başka insanlara yapılan eleştiriler hakaret boyutlarına ulaşmamalıdır. Çünkü karikatürün ana teması eğlencedir.
  • Karikatüristler tarafından ele alınan karikatür çizimlerinde istenilen renklerin kullanımı söz konusudur. Dileyen karikatürist mesajını kare kalem ile iletirken isteyen renkli kalemler ile çizimlerini gerçekleştirir.