Karikatür Nasıl Çizilmeli?

Karikatür Nasıl Çizilmeli?

Karikatür Zamanı 18.09.2018

Karikatür çizmek yetenek isteyen bir iş olsa da çalışma ile de karikatür çizmek mümkündür. Gerçek hayatın içindeki olay ya da düşünceleri masalsı ya da eğlenceli bir tarz ile yansıtan çizimler karikatürlerdir. Eleştirel amaçlı olarak kullanılan bir edebi tür de sayılmaktadır. Gerçek hayattaki gözlemlere dayanan herkese hitap eden bu karikatürler aslında çok detaylı bir çalışma istemektedir.

Herkes karikatür okumaya bayılsa da iş çizmeye gelince o kadar da basit bir iş olmadığı anlaşılacaktır. Karikatür çizmek isteyenlerin tek bir karakter üzerinde bile uzun süre çalışma yapması gerekir. Karikatür çizmek oldukça incelikleri olan meşakkatli bir iştir. Bakalım karikatür çizmenin incelikleri nelermiş.

Öncelikle Gözlem

Karikatürlerde yansıtılan karakterler ve olaylar hayatın içinden olduğu için karikatür çizmeden önce mutlaka iyi bir gözlemci olmak gerekir. Detaylara dikkat eden ve bunları eserine yansıtan karikatürcü çok daha başarılı olacaktır. İyi bir gözlemciyim ve kalemime güveniyorum diyorsanız siz de hemen karikatür çizmeye başlayabilirsiniz.

İlk olarak size lazım olacak birkaç temel tekniği öğrenmeniz gerekir. Karikatürlerde yapılması gereken belirli çizgiler vardır. Bunları öğrendikten sonra kendi özgür karakterlerinizi çizmeye başlayabilirsiniz.

İnsan ve Nesne Çizimi

Karikatürde insan portresi ya da nesne çizimi birbirinden farklıdır. Bunun temel sebebi karikatürde ön planda olanın karakterler olmasıdır. Nesneler ise arka planda kalacak olan şeylerdir. İşte bu sebeple insan çizimleri son derece ayrıntılı çizilirken, nesneler ise yüzeysel ve kabataslak çizilir. Yani karikatür çizerken her şey gerçek hayattaki ile aynı olacak diye bir şey yoktur. Nesneleri basmakalıp çizmek yeterlidir. Çizdiğiniz nesnenin ne olduğu herkes tarafından kolayca anlaşılıyorsa yeterlidir.

İnsan portresi çizerken işler çok daha derindir. Çünkü sadece fiziksel olarak benzetmek yeterli değildir. Aynı zamanda karakterin kişiliğini, ruh halini ve karakteristik özelliklerini de yansıtmanız gerekir. Yani karakteri mimikleriyle çizmelisiniz.

Karaktere Ruh Verme

Karikatür çizimlerine bakıldığında karakterlerin ruh hali hemen anlaşılacaktır. İyi karakter ile kötü karakter, şaşkın olan ile zeki olan birbirinden kesin bir şekilde ayrılmıştır. İşte bunu sağlayan çizim esnasında karaktere verilen ruhtur.

Bunun en iyi örneği siyasi mizah içeren karikatürlerdir. Örneğin bir devlet başkanının övüldüğü karikatür karakteri gayet iyi ve sevimli gösterir. Başka bir karikatürde aynı devlet başkanı kötülenirken karakter iğreti ve nefret uyandırır. Ancak her iki karakterin aynı kişi olduğu ilk bakışta anlaşılır. İşte bunu sağlayan çizerin karaktere verdiği ruhtur.