Karikatür  Ne  Demek?

Karikatür Ne Demek?

Karikatür Zamanı 20.11.2018

Sözcük anlamı olarak karikatürler farklı ifadelerde kullanılabildiği gibikarikatürler beceriksizce çizilmiş olan resim ya da bunun yanı sıra özellikle toplumda yer edinmiş olan konular üzerinden yapılacak olan eğlendirici çizimler anlamına da gelmektedir. Gerçek anlamıyla belirlenen konular üzerinde anlatılmak istenilen olayların çizimler ile aktarılmasına karikatür denilir. Geçmişten günümüze kadar karikatürler özellikle mizah anlayışı olanlar için tercih edilebilecek sanatsal çalışmalar arasında yer almaktadır.

Karikatür çizimleri sırasında özellikle toplumda yer etmiş olan konular kullanılabilir. Bunun yanı sıra siyaset, sanat ya da özellikle toplumda dikkat çeken tanınan isimlerin karakterleri üzerinden mizahi bir şekilde yapılacak çalışmalar ile istenilen mesajlar verilebilir. Yapılan çizimler sırasında özellikle amaç eğlendirici ve eğlendirirken düşündürücü resimlerin hazırlamasıdır. Bu nedenle karikatürler dergi ya da gazete gibi mecralarda kullanılmaktadır. Genel olarak kara kalem çalışma yapılsa da renkli kalemle çalışma yapılması da mümkündür.

Karikatür Çiziminde Önemli Detaylar

Tarihi oldukça eskilere dayanan karikatürler Osmanlı döneminde Türkiye’de çizilmeye başlanmıştır. İlk olarak bir dergide yer alan karikatürler daha sonrasında farklı basın mecralarında yer almaya başlamıştır. Osmanlı döneminde yapılan çalışmalarda özellikle devlet liderleri konu alınırken farklı ifadelerin ya da konuların anlatılması için eğlenceli çizimlerin yapılması sağlanmaktaydı. Aynı şekilde günümüzde de devam eden sanatsal çalışmaları arasında yer almaktadır.

Karikatür çizimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında özellikle yapılan çizimlerin ya da yazıların hakaret boyutunda ifadeler içermemesi gereklidir. Anlatılmak istenen konular karikatürler sayesinde eğlenceli bir şekilde aktarılırken aynı zamanda okuyanları düşündürebilir. Eleştirel olduğu kadar komik çizimler ile gündem konuları üzerinden çalışmalar yapılabilir. Özellikle her karikatürist tarafından belirlenmiş olan kriterlere göre yapılacak olan çizimler sırasında karakterler veya olaylar yapılan çizimler ile net bir şekilde anlatılmalıdır.

Karikatür Nasıl Çizilir?

Karikatür çizmek isteyenlerin öncelikle bu konuda yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Hazırlanacak olan karikatürler belirlenmiş olan farklı olaylar üzerinden karakterlerin hareketleriyle istenilen olayın anlatılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çizim aşamasında karikatürler de özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de yapılan çalışmalar doğrultusunda karakterlerin ya da olayların net bir şekilde çizilmesi gereklidir.

Karikatür çalışmaları sırasında tercih edilecek olan karakterler çoğu zaman siyaset alanından ya da sanatçılar gibi gündemde olan kişilerden belirlenebilir. Dünya gündemi ya da farklı alanlardan yapılacak olan tercihler belirlenmiş olan olaylar ya da konular üzerinde hazırlanacak olan karikatürler sayesinde istenilen ifadelerin çizim ile aktarılmasını sağlamaktadır.