Karikatür Nedir

Karikatür Nedir

Karikatür Zamanı 18.07.2018

 

Resim sanatının kendisi gibi önemli olan alt kollarından biridir karikatür ve uzun uzun cümlelerin anlatamadığı birçok şeyi bazen bir karikatür fazlasıyla anlatabilmektedir. Karikatürler ile komik eserler ortaya koyulabildiği gibi aynı zamanda eleştirel eserler de ortaya koyulmaktadır. Karikatürist adı verilen karikatür sanatçıları tarafından çizilen karikatürler resim sanatını en iyi şekilde temsil eden unsurlardan biridir. Karikatüristler tarafından çizilen karikatürler anlatmak istedim lan şeyleri ve olayları abartı sanatı kullanarak ele alabilir. Hatta abartma sanatının iyi bir şekilde ve kararında kullanılması ile oldukça iyi, derin anlam içeren ve çok şey ifade eden karikatürler meydana çıkmaktadır. Karikatürler sadece çizimden ve çizgiden ibaret oldukları gibi aynı zamanda karikatürlerde yazıdan da faydalanılmaktadır. Karikatürler daha bunun gibi pek çok özelliklere sahiptir.

 

Karikatür Özellikleri Nelerdir?

 

Bir çizim sanatıdır karikatür . Kara kalem ile karikatür çizebileceği gibi aynı zamanda renkli kalemler ile de  karikatür çizilmektedir. Renksiz siyah beyaz karikatürler olduğu gibi renklerin kullanıldığı karikatürler de mevcuttur. Bazı karikatür türlerinde yazı bulunmazken bazı karikatür türlerinde yazıdan da faydalanılmaktadır. Karikatürlerde sivri bir dil ve muhalif bir duruş sergilense bile hakaret veya hakarete varan çizimler ve unsurlar bulunmamalıdır. Çünkü karikatür de farklı fikirlere sahip olsa bile her türlü düşünceye saygı göstermek esas olmalıdır. Yapılan karikatür çizim işleminin kalite derecesi karikatürün de kalitesini doğru orantı ile etkilemektedir. Bu yüzden karikatür çizim sırasında özen gösterilmelidir. Esprili karikatürler bir taraftan güldürürken diğer taraftan da düşündüren karikatürler olmalıdır. Bu durum karikatürün kalitesini ortaya çıkarır.  

 

 

Karikatür evrensel kurallara, insan haklarına, inançlara ve toplumsal değerlere saygılı olmalıdır. Karikatürlerde yazı kullanımı görülen bir durumdur fakat karikatür üzerinde kullanılan yazının az olması ve  bu şekilde iyi bir iş çıkarılması karikatüristin yaptığı işte ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir. Karikatür çizimi ile uğraşan kişinin  başarılı olması için sadece çiziminin iyi olması yeterli değildir.  Aynı zamanda kıvrak zekaya sahip olması ve bu kıvrak zekasını karikatür çizimlerine yansıtması gerekmektedir. Ülkemizde de birçok karikatürist ve karikatür dergileri büyük ilgi görmektedir. Haftalık ve aylık olarak satışa sunulan karikatür dergilerinin yanı sıra başta gazeteler olmak üzere basın ve yayın organlarında da  karikatürler yer almaktadır. Dünya’daki en büyük karikatür 2012 yılında ülkemizde Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesinde Erdil Yaşaroğlu tarafından 2 futbol sahası büyüklüğündeki bir zemine çizilmiştir. Guinness Rekorlar Kitabı'nda yerini almıştır.