Karikatür Özellikleri Nelerdir?

Karikatür Özellikleri Nelerdir?

Karikatür Zamanı 07.12.2018

Gazete veya dergilerde görmeye alışık olduğumuz karikatürler farklı konuların esprili ve aynı zamanda eleştirel bir şekilde anlatılmasını sağladığından farklı konulu karikatürler ile anlatımları yapılmaktadır. Belirlenmiş olan karakterler üzerinden yapılan çizimler sayesinde istenilen konunun okuyuculara aktarılması sağlanmaktadır. Özellikle karikatürler için yapılacak olan çalışmalar sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok farklı ayrıntı bulunmaktadır.

  • Karikatürlerde karakalem ya da renkli kalem kullanılabilir. Karikatüristin çizimlerine bağlı olarak tercih yapması mümkündür.
  • Özellikle yapılacak çizimlerde anlatılacak olan konularda ya da hazırlanan yazılarda hakaret boyutunda içeriklerin olmaması gerekir.
  • Aktarılmak istenen konunun net bir şekilde aktarılabilmesi için çizimlerin buna uygun şekilde hazırlanması gerekir.
  • Çoğu zaman tartışmalara neden olsa da karikatürler de gerek duyulması halinde yazılar kullanılmaktadır. Karikatürlerin özellikle kalitesinin belirlenebilmesi için az yazı kullanılması önemlidir.
  • Aktarılmak istenen konunun hem komik hem de eleştirel bir şekilde anlatılabilmesi için çizimin gücünden yararlanılmaktadır. Bu nedenle hazırlanmış olan çizimlerde belirlenen ifadeler karikatürler için oldukça önemlidir.

Karikatürist Kimdir?

Karikatür çizmek de olan kişilere karikatürist denilmektedir. Özellikle bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olan kişiler tarafından yapılacak olan çizimler anlatılmak istenilen konuların net bir şekilde çizimler ile aktarılmasını sağlamaktadır. Yapılan çizimler sırasında belirtilmek istenilen konunun ya da olayın karakterleri ile anlatılması sağlanır. Bu nedenle özellikle okuyucuları rahatsız etmeyecek veya özellikle esinlenilen olayları hakaret boyutuna getirmeyecek şekilde çizim yapılması gerekir.

Dergi ya da gazete gibi mecralarda yer almakta olan karikatürler özellikle siyaset veya sanat alanında önemli isimlerin yer verildiği karakterleriyle farklı konular üzerinden eleştiri yapılmasını sağlayabilir. Karikatürlere mizahi bir şekilde eleştiri katılması okuyucularına eğlenmesini ve eğlenirken düşünmesini sağlayabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar arasında özellikle karikatürler içerisinde yer alacak olan karakterlere hakaret etmek ya da farklı ithamlarda bulunmak amacın dışına çıkılmasına neden olmaktadır.

Karikatür Etkisi Nedir?

Resim sanatının dalları arasında yer almakta olan karikatür özellikle çizim gücüyle anlatılmak istenilenlerin okuyuculara aktarılmasını sağlamaktadır. Hazırlanacak olan karikatürler farklı konular üzerinden yapılan çalışmalar ile farklı düşüncelerin aktarılmasını sağlayabilir. Çoğu zaman siyasette ya da özellikle sanat camiasında yer alan isimleri karikatürleri yapılmaktadır.

Günümüzde özellikle dergi gazete okumak isteyenler için hazırlanmış olan karikatür bölümleri eğlenceli vakit geçirilmesini sağlayabilir. Farklı karikatüristler tarafından hazırlanmakta olan karikatürler özellikle değişen konulara göre tercih yapılmasını sağlayabilir. Her karikatürist kendi mizah anlayışına göre karakterleri oluşturarak farklı konular üzerinden çizimlerini gerçekleştirmektedir.