Karikatür Sanatının Farkı

Karikatür Sanatının Farkı

Karikatür Zamanı 10.10.2018

Karikatürler özellikle mizahı bir şekilde anlatılmak istenen olayların çizimler ile anlatılmasını sağlayacak şekilde farklı konulu karikatürler olarak hazırlanabilir. Resim sanatının alt dalı olarak bilinmektedir. Resimden farklı olarak özellikle yapılan çizimlerde karakterlerin baskın bir şekilde belirlenen çizgilere göre hazırlanması sağlanmaktadır. Komik ve aynı zamanda eleştirel bir şekilde hazırlanmakta olan karikatürler çizim yeteneğine göre farklı şekillerin ortaya çıkartılmasını sağlayabilir.

Dergi ve gazete gibi mecralarda yer almakta olan karikatürler özellikle siyaset alanında ya da gündemde olan isimlerin eleştirel bir şekilde mizahi yönden kaleme alınmasını sağlamaktadır. Çizimlerde özellikle anlatılmak istenen olaylar mizahi bir şekilde yapılmaktadır. Bu sayede okuyanlar hem eğlenip hem de düşünerek olayların ne şekilde geliştiğini kavrayabilirler. Yetişkinler için hazırlanmış olan karikatürler bulunduğu gibi aynı zamanda özellikle çocuklar için eğlendirici çizimler hazırlanmaktadır. Karikatürleri resimden farklı olması yapılan anlatımlar ile farklı olayların aktarılmasını sağlamasıdır.

Çocuk Karikatürleri

Özellikle çocukların eğlenmesini ve aynı zamanda eğlenirken farklı konular üzerinde düşünmesini sağlamak amacıyla karikatürler çizmektedir. Yapılan Çizimler sırasında çocuklar için en uygun şekilde karakterlerin şekillendirilmesi önemlidir. Bu nedenle kara kalem ya da renkli kalemle yapılacak olan çizim çalışmaları sırasında karikatüristler tarafından gerekli itinanın gösterilmesi önemlidir.

Çocuklar için belirlenmiş olan konular üzerinden hazırlanmış olan karikatürler anlatılmak istenen olayın karakterler ile yazı kullanılarak ya da kullanılmadan aktarılmasını sağlamaktadır. Hem eğlenmelerini hem de farklı konular hakkında farklı şekilde bilgi almalarını sağlamak önemlidir. Eğlenceli çizimler hazırlanması için karikatüristler tarafından çocuklar için en uygun şekilde çizim yapılması gerekir. Özellikle çocuklar için hazırlanan karikatürler de yazı kullanılması çocukların aynı zamanda olayları daha net şekilde anlamasını sağlayabilir.

Karikatürler Ne İçin Çizilir?

Geçmişten günümüze kadar gelen sanat dalları arasında yer alan karikatür özellikle resmin farklı şekilde eğlenceli hale getirilmesini sağlamaktadır. Yapılan çizimler belirlenmiş olan karikatürler sayesinde farklı konular üzerinde düşünmeye teşvik edeceği eğlenceli anlatımların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Karikatüristler tarafından yapılan çizimlerde belli başlı şartlara uygun şekilde çizim yapılması gerekir.

Yapılan çizimlerde en önemli nokta ise özellikle karakterlerin kişilere hakaret boyutunda oluşturulmaması ve aynı zamanda anlatımların hakaret içerecek şekilde şekillendirilmesi gerekir. Aynı zamanda karikatürler için belirlenmiş olan konuların hakaret boyutunda oluşturulmaması gerekir. Mizah yönünün ağır bastığı karikatürler hem de eğlenceli vakit geçirilmesini hem de özellikle eleştirel bir şekilde siyasi ya da farklı alanlarda gündemdeki konuların aktarılmasını sağlayabilir.