Karikatür Tarihi

Karikatür Tarihi

Karikatür Zamanı 20.11.2018

Karikatür çizimlerinin tarih içerisinde nasıl bir gelişme gösterdiğini karikatür tarihi araştırmaları ile öğrenebilirsiniz. İnsanların gelişimi ile birlikte sanat da değişiklik gösterir. Daha önce sadece belirli noktalar ile gelişme içerisine giren sanat, daha sonra farklı alanlar ile de sınırlarını genişletmeyi başarmıştır. Sanat konusunda insanların temel sorunu, düşündüklerini en estetik şekilde aktarmaktır. Bunun için de genellikle sanat içerisinden resim ön plana çıkar. Resim de insanların ihtiyaçları nedeni ile pek çok alt dala ayrılır. Karikatür de resmin alt dalı olarak hayatımızdaki yerini almıştır.

Verilmek istenilen mesajlar karikatür ile eğlenceli bir hale dönüşür. Sanatın asıl amacı insanda bir iz bırakabilmektir. Karikatür de insanın düşünmesine öncelik verir. Ancak bunu yaparken de çizimlerin tüm eğlencesinden yararlanır. İnsanların kendilerini eğlence içerisinde hissedecekleri bir dünya yaratır. Ancak karikatür sadece bir eğlence sağlamaz. Aynı zamanda kişilerin düşünmesi noktasına da yardımcı olur.

Karikatürün Kısa Tarihi

Karikatür çok eski dönemlerden beri kendisini gösterir. Önceden tuğla, taş ya da vazolar üzerine karikatür örnekleri görmek mümkündür. Ancak daha sonra baskı makinelerinin kullanımı le birlikte karikatür de gelişim içerisine girer. Artık karikatür kitaplar ve dergiler içerisinde yerini almaya başlar.

Karikatüristler her zaman dönemin öne çıkan olaylarını çizgilere aktarır. Bu nedenle de 18. yy’a gelindiğinde karikatürlerde siyasi olaylar ön plana çıkar. Özellikle de ünlü karikatürist Charles Philipon siyasi karikatürleri ile o dönemin en fazla ünlenen kişisi olmuştur. Siyasi içerikteki karikatürleri ile insanları hem eğlendirmiş hem de siyasi eleştirilerini onlara iletmeyi başarmıştır. Charles Philipon sonrasında siyasi karikatür çizimleri de artış göstermiştir.

Türk Karikatür Tarihi

 Dünya ile paralel bir şekilde Türk tarihindeki karikatür de gelişim göstermiştir. Türklerin eğlence anlayışının ileri düzeyde olması da karikatürün kolay bir şekilde ilerlemesine de zemin hazırlamıştır. İlk Tür karikatürist ise Ali Fuat Bey’dir. Ali Fuat Bey, Teodor Kasap’ın 1870’de çıkardığı dergide karikatüristlik yapmıştır. Karikatür çizgileri insanlar ile tanıtan Ali Fuat Bey kısa zamanda en sevilen çizimlere de imza atmıştır.

Hızla ilerleyen karikatür çizimleri İslam dini nedeni ile bir dönem sınırlandırılmıştır. Çünkü İslam Dini Allah’ın yarattıklarının insanlar tarafından taklit edilmesini yasaklamıştır. Bu nedenle de 18. yy sonuna kadar Türk toplumlarında karikatürlerin ilerlemesinde bir durma meydana gelmiştir. Bu dönemde Türk sanatçıları genellikle soyut sanat dalları ile ilgilenmeye başlamıştır. Ancak 18. yy’dan sonra karikatür Türk toplumları için de önemli bir hal almaya başlamıştır.