Karikatürler Kimler Tarafından Yapılır?

Karikatürler Kimler Tarafından Yapılır?

Karikatür Zamanı 08.11.2018

Resim sanatı dalları arasında yer almakta olan karikatürler istenilen konuların mizahi bir şekilde çizimler ile anlatılmasınısağladığı gibi karikatürler eğlenceli çizimlerden oluşmaktadır. Karikatür çizmek de olan kişilere karikatürist denilmektedir. Belli konular üzerinde yapılacak olan çizimler hem eğlendirip hem de düşündürmeyi sağlayabilir. Bu nedenle karikatürler günümüzde özellikle dergilerde ya da gazetelerde kullanılarak insanların eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda eleştirel konular üzerinden farklı bakış açıları kazanmaları sağlanmaktadır.

Karikatüristler belirlemiş oldukları konulara göre kara kalem ya da renkli kalem ile çizim yarabilirler. Hazırlanan çizimlerde karakterler ile anlatılmak istenen olaylar mizahi olarak işlenmektedir. Çoğu zaman gerek olmasa da isteyenler özellikle yapmış oldukları çizimlerde kullanacakları yazılar ile anlatmak istediklerini okuyucuya aktarabilirler. Hazırlanmış olan karikatürler de yazının az olması karikatürün kalitesini göstermektedir. Bu nedenle çizimler ile istenilen mesajın verilmesi önemlidir.

Karikatür Çizimleri

Anlatılmak istenen ifadenin belirlenmiş olan karakterler ile eğlenceli bir şekilde anlatılması için karikatürler kullanılmaktadır. Belirlenmiş olan karaktere göre yapılacak olan çizimler sırasında ifade etmek istenilen konular üzerinden anlatımlar sağlanabilir. Özellikle bu alanda deneyimli olan karikatüristler tarafından yapılan çalışmalar daha kaliteli ve etkileyici çalışmaların ortaya çıkartılmasını sağlayabilir.

Kara kalem ya da renkli kalem ile hazırlanacak olan karikatürler hem komik hem de eleştirel olabilir. Ancak çizimlerde özellikle dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Okuyucuların net bir şekilde anlayabilmesi için çizimlerin sadeliği önemlidir. Aynı karakterler üzerinden yapılan çizimler ile karikatürist konuyu devam ettirerek daha farklı ifadelerin aktarılmasını sağlayabilir. Özellikle karikatürler için akla ilk gelen çok sayıda karakter bulunmaktadır.

Türkiye’de İlk Karikatür Çalışmaları

Türkiye de ilk olarak 1870 yılında Diyojen Dergisi’nde karikatürler kullanılmaya başlanmıştır. Ressamların özellikle bu alanda yapılan çalışmalara yönelmesi ile geçmişten günümüze kadar gelen çok sayıda farklı karikatürü bulunmaktadır. Günümüzde aynı şekilde devam etmekte olan çalışmalar sayesinde gazete ya da dergi gibi basım ürünlerinde karikatürler yer almaya devam etmektedir.

Osmanlı döneminde yapılan çalışmalarda özellikle karikatürler için belirlenmiş olan sınırlandırmalara uygun şekilde çizim yapılması sağlanmıştır. Hazırlanacak olan çizimlerde insanları hakaret edici içeriklerin yer almaması önemlidir. Aynı zamanda çizimlerin insanları düşündürür gene eğlendirmesi gerekir.

Hazırlanan karikatürler için yazı kullanılmaması ve aktarılmak istenen konunun çizimler ile net bir şekilde anlatılabilmesi karikatürlerin kalitesini ortaya koymaktadır. Her çizim de istenilen etkinin alınabilmesi için belirlenmiş olan konu üzerinde yoğunlaşması önemlidir. Aynı zamanda karikatür insanlar eğlenmek için tercih ettiği sanat dallarından biridir.