Karikatürler Nasıl Hazırlanıyor?

Karikatürler Nasıl Hazırlanıyor?

Karikatür Zamanı 01.02.2019

Karikatürler bir hayli sancılı süreçlerin sonucunda ortaya çıktığı için komik karikatürler hazırlayanları için son derece önemlidir. Her ne kadar karikatür okuyanlar bu durumun farkında olmasa da karikatürler gerçekten son derece sancılı süreçlerin eserleri olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu işi meslek haline getirmiş karikatüristler için bu sürecin daha da sancılı olduğunu ifade etmek gerekir. Zira bu kişiler sürekli olarak espri üretmek ve karikatür çizmek zorundadırlar.

Espri Bulmak

Karikatürler her ne kadar çizimleri ile ön plana çıksa da aslında esprilerini bulmanın daha zor olduğunu ifade etmek gerekir. Nitekim bu alanda ciddi manada kariyer yapmış kimselere bakıldığında karikatür çizmenin çok kolay olduğunu işin zor kısmının esprileri bulmak olduğunu defaatle ifade etmektedirler.

Espri bulmak için karikatüristler genellikle toplumu gözler, kitap okur, televizyon izler, dizilere bakar ve daha pek çok şey yaparlar. Bunun temel nedeni ise eleştirecek ya da güldürecek konuların bulunmasıdır. İşte bunu bulana kadar stresli bir süreç yaşanmaktadır. Ancak bu stresli sürecin sonunda her şeye değecek son derece komik karikatürler hazırlanmaktadır.

Çizim Aşaması

Espriler bulunduktan sonra sıra çizimlere gelmektedir. Bu alanla ilgili olmayanlar için her ne kadar çizimler çok zor gelse de işin piri olmuş kimseler açısından çizimler en kolay aşamadır. Zira karikatürler esprileri çerçevesinde çizilmekte ve adeta kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte hali hazırda el ile karikatür çizen pek fazla kimse yoktur. Bunun yerine karikatürler bilgisayar programları aracılığıyla çizilmektedir. Eğer kişi kendisini geliştirmiş ve yeteri kadar teknik bilgiye sahipse bu aşamadan sonra bilgisayarlar ile çok daha güzel karikatürler üretmek mümkündür. Ancak bu işte gelişimin herhangi bir sınırının bulunmadığını ifade etmek gerekir. Nitekim sürekli olarak bir gelişim yaşanmakta ve seviye atlanmaktadır. Dolayısıyla bu iş kapsamında faaliyet gösteren kimselerin de gelişime açık olmaları bir hayli önem arz etmektedir.

Yayınlama Aşaması

Çizimi başarılı bir şekilde bitirilen karikatürler için bir sonraki aşama yayınlama aşamasıdır. Karikatürün sahibi için en zevkli ve heyecan veren aşamanın bu olduğunu ifade edebiliriz. Öyle ki insanların yüzlerinde meydana gelecek gülümsemeler ve tebrik ifadeleri karikatürist için inanılmaz bir deneyim oluşturmaktadır. Bu kapsamda her karikatürist bu duyguları yaşamayı içten hisseder. Zira her sanat eseri gibi karikatürler de sevenleri ile buluşmalıdır. Bu alanda dergi, gazete, çizgi roman ve sergi gibi pek çok yayın merciinin de bulunduğunu ifade edebiliriz.