Karikatürlerin Özellikleri

Karikatürlerin Özellikleri

Karikatür Zamanı 29.11.2018

Karikatür konusunda bilgi almak isteyenler için karikatür özellikleri yazısını onlar için derledik. Karikatür günümüzde son derece yaygın bir şekilde kullanıma sahiptir. İnsanlar genellikle vermek istedikleri mesajların iletilmesinde karikatür yöntemini kullanırlar. Bu nedenle de zaman içerisinde hızla yayılmıştır.

Karikatür Nedir

Karikatür bir resim sanatıdır. İnsanların var oluşu ile birlikte resim de var olmuştur. Resmin çizgiler ile anlatma haline ise karikatür denir. Karikatür ile verilmek istenilen mesaj çizgiler ile ifade edilir. İnsanlar sanat ve eğlencenin buluşma adresi olarak karikatürü gösterirler. Özellikle de eleştirilmek istenilen durumun eğlenceli bir hale dönüştürülmesinde karikatür etkili olur.

Uzun zamandır hayatımızda yer eden karikatür, insanların ilgisinin bu alana kaymasını da ortaya çıkarır. Düşüncelerin en eğlenceli hali ile dışa vurulduğu bir sanattır. Karikatüristler de bu sanattan yararlanarak insanları eğlendirmeyi ve eğlendirirken de düşündürmeyi başarır.

Gündelik hayattaki her durum karikatüre malzeme olabilir. Çünkü hiçbir konu kısıtlaması karikatür içerisinde yer almaz. Gerçek hayatın iyi birer gözlemcisi olan karikatüristler tam da kişilerin ilgisini çeken konuları resme döker.

Karikatürlerin Özellikleri Nelerdir

  • Karikatür çizimlerinde en önemli ayrıntı konudur. Çünkü insanların ilgisini çekecek bir konu olmalıdır. Bu sayede de verilmek istenilen mesaj daha fazla kişilere ulaşmayı da başarır. Gündelik hayatta yer alan ilgi çekici konular, karikatürün de konusu olmalıdır.
  • Karikatür çizerken bir diğer önemli nokta ise karikatürün anlaşılmasıdır. Burada amaç her seviyeden insana ulaşmaktır. Bu nedenle de son derece basit ve anlaşılır konular seçmek gerekir. Sanatın topluma dönüştüğü yeri olan karikatür çizimlerinin herkese ulaşması son derece önemlidir.
  • Çizgiler ile verilmek istenilen mesajın iletildiği karikatürlerde asıl amaç eleştirmek ve eğlendirmektir. Kişilerin güldürülerek bir eleştirinin dile getirilmesi yer alır. Ancak bunu yaparken de karikatür asla insanlara hakaret eder bir içerikte olmamalıdır. Yapılması gereken kimsenin rahatsız olmayacağı ustalık ile karikatürlerin ele alınmasıdır.
  • Karikatür konusunda kişiler kullanılan malzemede hiçbir kısıtlama içerisinde bulunmaz. İsteyen karikatürist tüm çizimlerini kara kalem ile gerçekleştirir. Dileyen karikatürist ise renkli kalemler yardımı ile çizimlerini boyamayı ister. Her iki şekilde de karikatür ortaya çıkabilir.
  • Karikatür iyi bir gözlem sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle de karikatüristlerin iyi bir gözlemci kimliği taşıması gerekir. Olayın tamamı karikatür ile resmedilmez. Sadece olayların öne çıkan tarafı karikatür çiziminde ele alınır. Ayrıca bu yapılırken de insanların karikatürlerden eğlenmesi ve verilen eleştiriyi alması sağlanır.