Komik Karikatür İçin İpuçları

Komik Karikatür İçin İpuçları

Karikatür Zamanı 21.12.2018

Komik karikatür çizmek için komik karikatür ipuçlarını bilmek gereklidir. Aksi takdirde başarı elde etmek mümkün olmayacak ya da istenilen seviyeye ulaşılamayacaktır. Karikatür ile ilgili olarak herhangi bir üniversite bölümünün bulunmayışı bu konuda yeteri kadar bilgi birikiminin oluşmamasına neden olmaktadır. İşte bu sebeple bu alanla ilgilenenler için hayati öneme sahip bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Çizim Teknikleri

Aslında son derece basit çizim teknikleri ile etkili bir karikatür ortaya çıkarmak mümkündür. komik karikatür için de bu çizimlerin bir hayli önemli olduğunu ifade etmek gerekir. Zira yüz ifadelerinin, jest ve mimiklerin karşı tarafa en iyi şekilde geçmesi gereklidir. Bu ise tamamen çizgilerin gücü ile gerçekleştirilebilecek bir husustur. Bu kapsamda anatomi, çizim teknikleri gibi birtakım kurslar alınabilir. Ayrıca sürekli olarak çizim yaparak ifadelerin en iyi şekilde geçirilmesi sağlanabilir.

Ayrıca komik karikatür için iyi bir şekilde çizim yapmak da yeterli değildir. Bunun yanı sıra çizim içerisinde de espriler yer almalıdır. Dolayısıyla kişilerin gülmek için sadece yazıları okumaları gerekmemelidir. Bu da zaman içerisinde kazanılabilecek bir özelliktir.

Orijinal Espri Bulma

Komik karikatür için olmazsa olmazlardan birisi de elbette ki espriler olmaktadır. Bu kapsamda sıklıkla kullanılan esprilerden ziyade orijinal espriler üretilmesi çok daha etkili olacaktır. Ancak kimi durumlarda halk arasında kullanılan esprilere atıfta bulunulması da son derece etkili yöntemlerden birisi olacaktır. işte bunlara sizler karar vereceksiniz.

Komik karikatür çizimi yaparken öncelikli olarak olayı kurgulamanız gereklidir. Kurgu işini yaptıktan sonra çizime başlamanız daha etkili birsonuç elde etmenize katkı sunacaktır. Böylelikle kurgu hikâyeniz çizimlerinize de yön verecektir.

Karikatür çizimi yaparken esprilerin seçimi hitap edilen kitleye göre belirlenmelidir. Aslında her bir karikatürün hitap ettiği kitle mevcuttur ancak yayınlandığı ortama ve içeriğine göre kitlesi değişecektir. Bu kapsamda bir çocuk için de karikatür hazırlanabileceği gibi yaşlılar için de hazırlanabilir. Ancak her ikisi için de farklı espriler ve temalar kullanılması işin doğasının bir gereğidir.

Yukarıda saymış olduğumuz hususlara dikkat etmeniz durumunda sizler de komik karikatür çizimini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle ciddi bir takipçi kitlesine de ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. O halde daha fazla vakit kaybetmeden sizler de girişimlere başlayabilirsiniz. Ne kadar çok çizim yaparsanız o kadar başarılı komik karikatür çizeri olacağınızı unutmayınız. Bu kapsamda uluslararası karikatürlerden de istifade edebileceğinizi ifade etmek isteriz.