Komik Karikatür Konuları

Komik Karikatür Konuları

Karikatür Zamanı 28.11.2018

Komik karikatür insan hafızasında yer eden ve tüm komik karikatür çizimleri arasından sıyrılandır. Bu noktaya pek az kimse erişebilse de aslında pek çok kişi için fırsatların eşit olduğunu ifade edebiliriz. Öyle ki kendisini daha çok geliştiren kimselerin daha komik karikatür ortaya koyabilmesi mümkündür. Ayrıca şu gerçeği de göz ardı etmemek gerektir ki komiklik algısı toplumlara göre değişiklik göstermektedir. Yani bir toplum için komik olan bir karikatür diğer toplum için anlam dahi ifade etmeyebilir. İşte bu sebeple karikatüristin zeki ve iyi bir gözlemci olması gereklidir.

Siyasi Konular

Özellikle ülkemizde siyasi konuların epey fazla rağbet gördüğünü ifade edebiliriz. Komik karikatür için siyasi konuların vazgeçilmez olduğunu ifade edebiliriz. Ancak genel itibariyle baktığınız zaman karikatürlerin sürekli olarak eleştiri için kullanıldığını göreceksiniz. Dolayısıyla övücü bir karikatür ile hafızalarda yer etmek pek de kolay olmayacaktır.

Ancak siyasi konularda da son derece dikkatli olmak gereklidir. Komik karikatür çizeceğim diyerek başkalarının haklarına riayet edilmemeli, iftira atılmamalı ve hakaret edilmemelidir. Aksi takdirde bu durumlar ceza kanunlarımız gereği de suç teşkil edecektir.

Cinsel Konular

Komik karikatür için vazgeçilmeyen konulardan birisi de cinsel konular olmaktadır. Ancak ifade etmek gerekir ki bu tür son derece dikkat edilmesi gereken bir türdür. Zira insanların ahlak yapılarını bozmadan cinsel içerikli şakalar yapmak son derece önemlidir. İşte bu sebeple herkesin bu şakaları kolay bir şekilde yapabilmesinin mümkün olmadığını ifade etmemiz gerekir. Toplumun ahlakını olumsuz etkileyebilecek olası durumlardan kaçınmak son derece önem arz etmektedir.

Diğer Konular

Komik karikatür konuları bunlarla da sınırlı değildir. Diğer tüm konularda da aynı düsturların geçerli olduğunu ifade edebiliriz. Bu kapsamda temel maksat insanları güldürmek olduğu için herhangi bir değere karşı saldırının yapılmaması gereklidir. Aksi takdirde toplumu güldürmek değil kutuplaştırmak söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra karikatüristin sürekli olarak toplumu gözlemlemesi gereklidir. Yani toplumdan uzak bir şekilde yaşayan kimsenin genele hitap etmesi hiç de mümkün olmayacaktır.

En iyi komik karikatür çizeri olmak isteyen kimselerin bolca çizim yapmaları, halk ile içiçe olmaları ve sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri gereklidir. Özellikle dünyada yaşanan gelişmelere karşı da duyarlı olunması son derece önemlidir. Tüm bunların sağlanması durumunda ortaya bir hayli başarılı eserler çıkacaktır. O halde karikatürist adaylarının bu tavsiyelere en iyi şekilde uymaları kendileri için son derece faydalı olacaktır.