Komik Karikatür Nasıl Çizilir?

Komik Karikatür Nasıl Çizilir?

Karikatür Zamanı 28.12.2018

Komik karikatür çizimi, komik karikatür yazısı yazmaktan daha basittir. Tarihte bu konu çoğu kez tartışılmıştır. Karikatürlerde yazınının olmaması gerektiğini ve yazının olması gerektiğini savunanlar vardır. Karikatür de yazının olması gerekmektedir. Ancak yazılan bu yazılar ne kadar az olursa, okuyanların görsele odaklanması daha kolay olacaktır. Yazının az olması için de üzerine biraz düşünülmesi verilecek olan mesajın iyi seçilmesi gerekmektedir. Bu da komik karikatür çiziminden daha zor bir iştir.

İyi bir karikatürist olmak için iyi bir şekilde gözlem yapmak gerekir. Nesnelere ve detaylara dikkat etmeli, kişiler arasındaki ilişkileri iyi gözlemlemeliyiz.

Komik karikatür çiziminde insan, ev, ağaç, uçak, bina, deniz vb. şeyler bulunabilir. Bu çizimlerin arasında belirgin bir fark vardır. Yapılar ve nesnelerin basmakalıp yapıları vardır. Yani çizim yaparken objeleri ve nesneleri birebir benzetme zorunluluğu yoktur. Bu durum insan ve kişi çizimlerinde farklılık gösterebilmektedir. İnsanın fiziksel ve karakteristik özellikleri iyi bir şekle ele alınmalıdır. Burada da karikatüristliğin özellikleri ortaya çıkmaktadır. Karikatürist kişileri eğer iyi bir şekilde sentezlediyse, malzemeleri doğru bir şekilde ortaya koyarak iyi bir komik karikatür çalışması çıkartacaktır.

Karikatürde Göz Çizimi Nasıl Yapılır ve Neden Önemlidir?

Komik karikatür çiziminde komikliği sadece olayla değil, aynı zamanda kişilerin yüzüyle de vermek gerekir. İfadeleri kişinin yüzünde doğru vermek için de doğru bir çizim yapmak gerekir. İşte detaylı insan yüzü çizimi:

Kaleminizi çizim yaparken çok fazla bastırmayın. Sadece sizin görebileceğiniz hayalet çizgiler kullanın. Dairenizi çizin, dairenin ortasından yatay ve dikey olmak üzere çizgiler çizerek 4’e bölün. Dikey ve yatay çizgilerin kesiştiği merkezlerin iki yanına göz için daireler için. Dairelerin eşit olmasına özen gösterin. Ancak komik karikatür çiziminde eşit olmasına çok fazla dikkat etmenize gerek yok. Karakterlerin eğer şirin ve şaşkın görünmesini istiyorsanız büyük gözler çizin, büyük çizgiler kullanın.

Küçük bir ipucu: Karakterlerinize gerçekçi bir hava vermek isterseniz, göz bebeklerin ortasına beyaz bir boşluk bırakın. Bu şekilde karakterinize hayat verdiğinizi fark edeceksiniz.

Karikatüristler genellikle komik karikatür çizimlerinde kendilerini serbest bırakırlar. Bazı karikatürleri incelediğinizde karakterlerin ve modellerin abartılı yüz hatları olduğunu fark edeceksiniz. Çizerken mutlaka karakterlerin özellikleri karikatüre yansımalıdır.

Komik karikatür çiziminde göz son derece önemlidir. Bir ifadenin kızgın,  ciddi, şaşkın, sevimli ve gergin olmasını ağız ve burundan ziyade gözlerle sağlayabilirsiniz. Gözlerle vermek istenilen ifadeyi kaşlarla güçlendirebilirsiniz.