Komik Karikatür Nedir?

Komik Karikatür Nedir?

Karikatür Zamanı 28.12.2018

Komik karikatür tanımından ve komik karikatür tarihinden bahsetmeden önce karikatürün ne olduğuna ve tarihçesine göz atmak daha doğru olacaktır.

Karikatür kelimesi, Fransızcadan dilimize geçmiştir. Türk Dil Kurumu’nun yaptığı tanımlamaya göre:

-Toplumla ilgili her türlü olayı konu alan güldürücü resimler,

-Beceriksizce yapılan şeyler olarak tanımlanır.

Karikatür gibi komik karikatür de güzel sanatlar içerisinde değerlendirilmektedir. Düşündürücü bir resim olan karikatür, insanları güldürürken, düşündürmektedir. Karikatür her dönem de siyasal ya da sosyal yaşama bir şekilde etki etmiştir.

Karikatürlerin edebiyatla arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. İki türünde ortak noktaları iç içe geçmiştir.

Komik Karikatür Tarihçesi

Amacı sadece güldürmek olmayan komik karikatür aynı zamanda onu okuyan kişilerin düşünmesini de sağlamaktadır. Düşünme işlemini mizahi bir şekilde gerçekleştiren karikatüristler, toplumsal olayları çeşitli noktalardan ele almaktadır.

Bu noktada karikatürün ilk yaratıcısı Leonardo Da Vinci olarak bilinmektedir. Da Vinci’nin komik karikatür yapmasının en temel amacı özgün olan çizimlerin taklit çizimlerden daha çok ilgi çektiğini ve daha doğru şeyler anlattığı düşüncesidir. Bu sebeple ünlü ressam, çizimlerinde insanların kusurlarını ele almıştır. 1598 ile 1680 yılları arasında komik karikatür çizmeye başlayan Da Vinci, ilk çiziminde 3-4 çizgiyle insanları ele almıştır. Daha sonra aristokrat kesimlerinde de karikatür çizimleri yaygınlaşmıştır.

İlk karikatür kitabı ise İngiltere’de çıkartıldı. Okuyucuya romanlardan farklı bir eser olduğunu ve komik karikatürleri halka tanıtmak açısından oldukça önemli bir eserdir.

Karikatür Eleştiri Anlamını Taşır mı?

İlk önce komik karikatür ile mizahı karıştırmamak gerekir. Karikatür, mizah ve hiciv ölçüsünü iyi bir şekilde ayırmanız gerekmektedir.

Karikatürler bir yerde de eleştiri anlamı taşımaktadır. Güldürünün eleştiriyle birlikte harmanlanıp okuyucuya sunulması daha etkili olmasını sağlamıştır.

Karikatürün Özellikleri

Karikatür sanatı çizimle yapılmaktadır.

Yapılan karikatür çizimleri okuyucunun anlayabileceği bir seviyede çizilmektedir.

Komik karikatür içerisinde eleştiri bulunabilir. Dozunca yapılan eleştiriler karikatüre her zaman renk katmakta ve halk tarafından da çok beğenilmektedir.

Karikatürde herhangi bir kişiye, kuruma ya da şahsa hakaret eden bir çizim yapılmamaktadır.

Karikatür çiziminin kalitesi son derece önemlidir. Aynı zamanda çizimin kalitesi de karikatürün kalitesini arttırmaktadır. Bu sebeple karikatürü çizen kişiler karikatürü özenle çizmelidir.

Karikatür her zaman güldürmemeli, aynı zamanda da düşündürmelidir.

Evrensel ve insan haklarına saygı aşılmamalıdır.

Bu konu hakkında bazı tartışmalar olsa da, aslında komik karikatür içinde yazı bulunmalıdır. Ancak yazının karikatürde az olması onu çizen kişinin becerisini de ortaya koymaktadır.