Komik Karikatür Nedir ve Nelere Fayda Sağlar

Komik Karikatür Nedir ve Nelere Fayda Sağlar

Karikatür Zamanı 19.12.2018

Komik karikatür okumak mizah gelişimi ve komik karikatür yaratıcılarına aşina olmak bakımından önemlidir.

Karikatür Nedir

 Komik karikatür  bir karikatür türünü ifade eder ve bu noktada öncelikle karikatür tanımı yapmak gerekmektedir. Karikatür, mizah yolu kullanarak bir kişinin ya da bir toplumsal olayın iğnelenmesini hedefleyen çizimlerin genel adıdır.Kelime kökenine bakıldığında Fransızcadan geçişi olduğu bilinir. İlk ortaya çıkışı ise ortaçağ dönemlerinde halı ve cam gibi farklı yüzeylere yapılmasıyla bilinmektedir. Ancak en eski modern tarzda karikatürler Leonardo da Vinci’ye aittir.  Zaman içerisinde karikatürün vurguladığı konular ve  ülkelere göre içerikleri değişik hallerde görülmüştür. Çok sayıda okuyucusu olan bir sanat dalı haline gelmesinde çizimler ve iğnelemeli anlatımın büyük etkisi vardır.özel bir çizimle hazırlanan karikatürleri yapan kişilere de karikatürist adı verilir.

Komik Karikatürde Ne Anlatılır

Komik karikatür  konusu içerik açısından herhangi bir şekilde sınırlandırılmamalıdır. Bunun nedeni komik olabilecek her türlü konunun bu kategoride yapılabilmesidir. Günlük hayatta karşılaşılan durumlar, okul iş yeri, sanal ortam, sağlık, kadın erkek ilişkileri veya başka her türlü komik karikatür konusu olabilir.  

Komik Karikatürün Amacı Nedir

Komik karikatür  türlerinin amacı isminden de belli olacağı gibi güldürme amacındadır. Komedi karikatür türü şeklinde de anılabilecek bu türde herhangi bir konuda ilgili çizimlerle desteklenmesi ve konuşma balonlarıyla da yazı içeriklerinin oluşturulması söz konusudur.

 Komik Karikatür Nasıl Bulunur

Komik karikatür okumak isteyen kişilerin bununla ilgili görsel bulabilecekleri bir sürü mecra vardır. eğer edebiyatla da karışık karikatür görmek isterseniz bu amaçla hazırlanan dergileri haftalık olarak alabilirsiniz. birçok markette ve internette bu haftalık aylık yayınlar bulunur. Ayrıca  daha da iyisi kitaplaştırılan karikatür dergilerini de temin edebilirsiniz. Haftalık dergiler  pahalı olmamaları da nedeniyle kolayca alınabilmektedir. Kitaplaştırılan dergiler de arada bir alınarak uzun süre  kullanılabilir. Ayrıca bu dergilere ek bazı hediyelerden de koleksiyon yapabilirsiniz. Bunun  dışında özellikle  belli bir karikatüristin yaptığı karikatürleri okumaktan keyif alıyorsanız da bunun için özellikle yayınları takip edebilirsiniz.

 

 

Başka Hangi Çeşitler Var

Komik karikatür  türleri dışında başka çok sayıda seçenek bulunabilir.  Siyasi karikatür, mizahi karikatür, bilgi içerikli karikatür gibi  çeşitleri de değerlendirebilirsiniz. Siyasi karikatür türeri isminden de anlaşılacağı gibi siyasi olaylar, siyasetçiler ya da ideolojileri konu alır. Bu alandaki yorumlara yönelik içerikler barındırır. Diğer yandan mizahi karikatürler duygu ve düşüncelere daha fazla odaklanan bir türdür. Bilgi içerikli karikatürler de bilgi verme amacındadır.