Mizahi karikatür Dergileri

Mizahi karikatür Dergileri

Karikatür Zamanı 07.12.2018

Geçmişten günümüze komik karikatür alanında yayınlanmış karikatür dergileri bir hayli fazladır. Kökeni 1800’lü yıllara kadar uzanan bu dergiler hem dönemin siyasal ve sosyal durumunu gözler önüne sermekte hem de insanları tebessüm ettirmektedir.

İlk Karikatür Dergisi

Türk Karikatür tarihinin ilk karikatür dergisi Diyojen adlı dergi olmuştur. 1869 yılında yayın hayatına başlayan ve 1873 yılında son veren bu dergi Ermeni asıllı Teodor Kasap isimli Osmanlı vatandaşı tarafından çıkarılmıştır.

Bu dergiden sonra günümüze kadar pek çok mizah ve karikatür dergisi çıkarılmıştır. Bunları sıralayacak olursak Kalem, Marko Paşa, Akbaba, Çarşaf, Limon, Avni, Pişmiş kelle, L-Manyak ve Lombak gibi uzun birlikte ile karşılaşabiliriz. Ancak bu mizah dergileri yayın hayatlarına son vermiş olup artık dergi çıkarmamaktadırlar.

Bu dergilerin haricinde ise halen daha yayın hayatına devam eden mizah dergileri bulunmaktadır. Bunlar arasında Uykusuz, Penguen, Leman, Fırt, Gırgır ve Tef dergileri yer almaktadır.

Siyasi Mizah

Karikatür denilince akıllara ilk gelen husus elbette ki siyasi mizah karikatürleri olmaktadır. zira genellikle hakim güç karşısında düşünceleri ifade etmenin en güzel ve etkili yollarından birisi karikatürler olmuştur. Bu durum ilk karikatür dergilerinde dahi kendisini göstermektedir. Nitekim Abdülhamit’in istibdat yönetimine karşı ciddi bir şekilde tepki gösterenler arasında karikatüristler yer almaktadır.

Online Dergiler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte online karikatür dergileri de artmaya başlamıştır.  Hemen hemen herkesin akıllı telefonları ile internete erişiminin olması sebebiyle karikatürler de online olarak yayınlanmaktadır. Böylelikle çok daha etkili bir şekilde düşüncelerin karşı tarafa ulaştırılması mümkün olmaktadır. yukarıda saymış olduğumuz karikatür dergilerinin tamamı bu yöntemi benimsemekte ve online bir şekilde yayın yapmaktadırlar.

Önceden el çizimi olarak üretilen karikatürler şimdilerde ise gelişmiş programlar kullanılarak son derece başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu kapsamda karikatür çizme programları son derece revaçtadır. Nitekim sosyal medyada paylaşım yapmak isteyen kişiler dahi bu yönteme başvurarak karikatür üretebilmektedir. Dolayısıyla toplumun çok geniş bir kesiminde etki yarattığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Karikatür Çizimlerinde Trendler

Karikatür çizimlerinde gerçeklik ile hayal gücü arasında sıkı bir denge söz konusudur. Öyle ki ne tamamen hayale ne de tamamen gerçekliğe yaklaşılmaktadır. Karikatüristler ayrıca metinden çok görsellik ile kişilere mesaj vermeyi de gaye edinmektedirler. Bu sayede çok daha başarılı bir ürün ortaya çıkmaktadır. Nitekim okuma yazma bilmeyen kimseler dahi bu karikatürlere bakarak çıkarımlarda bulunabilmektedir.