Portre Karikatür Nasıl Çizilir?

Portre Karikatür Nasıl Çizilir?

Karikatür Zamanı 14.08.2018

İnsan portresi veya portre karikatür insan yüzünün ve kişilerin ifadelerinin belirgin özelliklerini öne çıkararak yapılan bir sanattır.

 

Portre karikatür çizimi diğer nesnelerin çiziminden farklılık göstermektedir. Karikatür için nesneler ve objeler sabit ve düz bir yapıda iken insan yüzü hareketli ve duygulu bir özelliğe sahiptir. Mesela bir ağaç çizmeye çalıştığınızda genelde o nesnenin ağaç olduğu herkes tarafından anlaşılır. Fakat bir kişinin yüzü kendi içinde çok sayıda ayrıntıya ve karakteristik özelliğe sahiptir. Bu özellikleri ön plana çıkararak çizmeye çalışılan kişiye benzer bir resim ortaya çıkmış olur. Çizmeye çalıştığımız portreyi birebir kişiye benzetme gibi bir kaygı olmamalıdır. Böyle bir durumda mizahi özelliği yitirilmiş bir portre olur. İyi bir portre karikatürcüsü malzemeleri en iyi sentezleyen kişidir.

Yüz ve Gözler

Porte karikatür çizebilmek için ilk pratiklere geometrik şekillerle başlamak gerekir. İlk olarak daire çizerek başlanmalıdır. Bu daire karikatür çizilecek kağıdın tam ortasına yerleşmelidir. Daire yüzün çeperini belirler. Diğer ayrıntıları yerleştirmek için bir alan ile sınırlanmış olur. Daireyi hem yatay hem de dikey çizgilerle bölersek yüzün diğer bileşenlerini yerleştirmek kolaylaşır. Önce gözler için iki oval şekil çizilir. Her iki oval dairenin de eşit olması önemlidir. Kirpikler için karalama yapmak çizimi sevimli gösterir. Gözlerin şaşkın görünmesi için daha büyük oval daireler oluşturmak da fayda vardır. Denemeler yaparak yeni ifadeler yaratmak mümkün. Gözleri çizerken göz bebeklerinin tam ortasında beyaz bir boşluk bırakmak daha gerçekçi bir hava verir.

Yüzün size göre en belirgin özelliğini abartarak çizmekten hiç çekinmemek gerekir. Geniş çeneli, büyük dudaklı veya kalın kaşlı çizimler karikatürün ruhunu yansıtır.

 

Burun ve Ağız Çizimi

Karikatür çizerken burun çizgileri basit şekilde olmalıdır. Çok ayrıntılara girmeden iki burun deliği karalama genelde yeterli olur. Veya sadece bir taraftan burun çizilebilir.

Ağız ve dudaklar bittikten sonra kişinin en önemli farklılaştırıcı faktörü olan saçları çizmek gerekir. Kişinin tarzını saçlar belirler. Abartarak çizilmesindekarikatür için sakınca yoktur.

Erişkin Çizimleri ile Çocuk Çizimlerinin Farkları

Çocuk çizimlerinde çok kullanılmayan kırışıklık ve bıyık erişkin erkek karikatür portrelerinde önemlidir. Belirgin kaşlar ile de karikatürü renklendirmek mümkündür. Erkeklerde ağız yerine koca bir bıyık çizmek de mümkündür. Bayan karikatür çizimleri daha hassastır. Yüz hatlarına dikkat ermek gerekir. İnce kaşlar, kirpikler, zarif bir çene ve küçük burunlar tercih edilir. Çok karalamak yerine az çizimle bayan yüz hatlarını yansıtmak daha uygundur.

Yüz hatlarından sonra yüz ifadesine dikkat çekmek gerekir. İfadeyi istediğiniz şekilde tasarlayıp kağıda dökebilirsiniz.