Teknolojik Komik Karikatür Konuları

Teknolojik Komik Karikatür Konuları

Karikatür Zamanı 18.10.2018

Komik karikatür türlerini güncel komik karikatür  bilgilerini öğrenerek eğlenceli zaman geçirebilir ve farklı bakış açılarını değerlendirebilirsiniz.

Teknolojik Komik Karikatür Konuları Neler

Komik karikatür  çeşitleri çok fazla sayıda içeriği barındırabilir. Yani  komik karikatürler geniş kapsamda düşünülerek yazılabilir. Teknolojik komik karikatür çeşitlerine bakıldığında da farklı bir alanda komik ve eleştirel karikatürler görülebilir. yani hem eleştiri hem de okuyanı güldürmek temel hedeftir. Örneğin ölmek üzere olan teknoloji firması patronu Bill Gates ölmeden önce azrail başında bekler ve öldürmek istediğinize emin misiniz diye ekrana bilgisayar yazısı çıkar. Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Teknolojik alanda popüler malzemeler bu komik karikatür  türünün en yaygın malzemelerindendir.  Ancak yaygın olarak bilgisayar kullanımı öne çıksa da farklı teknolojik cihaz kullanımı da gündeme gelir. Akıllı telefonların yaygınlaşması en sık görülen malzemelerdendir. Devamlı elde taşınması ve gerçek hayatla neredeyse alaka kalmayacak derecede sanal ortamda bulunmak bir açıdan eleştirilecek de bir durum olduğu için komik karikatür çizimlerinin malzemelerinden olabilir. Örneğin ölümlü bir durumda bile durmadan sosyal medyada bir şeyler paylaşmaya çalışan kişilerin durumu karikatürlüktür ve bu da sıkça konu edilmektedir.

Karikatürde Surat İfadeleri Çizimi

Komik karikatür  çizimleri sırasında surat ifadeleri çizimi en önemli ve en temel durumlardan biridir. Farklı açılardan bunu nasıl çizeceğiniz düşünüldüğünde bunu basit şekilde yapmak mümkündür:

  • Yuvarlak daireler çizerek işe başlanabilir.
  • Yüz ayrıntılarını düşünmeden  önce basit şekiller çizin
  • Daha sonra deneme amaçlı abartılı yüz ifadeleri kullanın ve yaratıcılığınızı zorlayın
  • 10 dakikada boyunca bu çalışmayı sürdürün
  • Dikey ve yatay çizgilerinizi çizerken karakterin bakış yönüne göre ayarlama yapın.
  • Göz hatları çizerken oval şekilde ayarlama yapın, ancak kirpikleri de eklemeyi unutmayın
  • Yaş ve cinsiyete bağlı olarak doğru kaş çizimini yapın, ancak bunun da öncesinde kafanızda tasarlamayı yapıp kaşlara geçin
  • Göz ve kaşlara uygun, karaktere uygun bir çene çizin
  • Detaya da girmeden basit şekilde kulak çizin.
  • En son kontrollerinizi yapın.

Karikatür Öğrenmek Zor Mu

Komik karikatür  çizmek ve üretmek için belirli bir eğitim almak gerekmektedir. Yani çizimlerde yatkınlık işinizi kolaylaştırır ancak sadece bu yeterli olmayabilir. Aynı zamanda ironik eleştirel ve mizahi bakış açısı da gerekmektedir. Komik karikatür  türlerinde ya da diğer alanlardaki karikatürleri öğrenmek isteyenlerin hem teknik bilgi hem de mizah duygusu beslenme kaynakları gibi detaylar açısından ciddi bir çalışmaya girmesi gerekir.