Türkiye’de Komik Karikatür Gelişimi

Türkiye’de Komik Karikatür Gelişimi

Karikatür Zamanı 08.02.2019

Komik karikatür, insanları eğlendirmek ve eğlendirirken de düşündürmeyi amaçladığı gibi komik karikatür, içerisinde her türlü konuyu da barındırabilmektedir. Diğer karikatür türleri:

Bilgi içerikli karikatürler: Adından da anlaşılacağı gibi bu karikatürün en temel amacı bilgi vermektir. Bilgi verilmesi istenen her şey resmedilerek anlatılmaktadır.

Mizahi Karikatürler: Düşünülen, duyulan ve görülen her şeyin mizahi bir yolla anlatılmasıdır. Eğlence amacıyla çizilmez. Komik karikatür gibi düşünme amacı taşımaktadır.

Siyasi Karikatür: Özellikle bir ideolojiyi, siyasi bir düşünceyi ya da siyasetçilerle ilgili düşüncelerin doğrularını ve yanlışlarını düşündürücü bir şekilde çizmektedir.

Karikatürle Resim Arasında Bir İlişki Var mı?

Komik karikatür ile resim arasında elbette bir ilişki söz konusudur. Karikatürde bir çeşit resim sanatıdır. Ancak karikatür çiziminde abartılı renkler ve abartılı karakterler kullanılmaktadır. Resmi komik gösterecek her türlü unsur kullanılmaktadır.

Karikatürün En Temel Amacı Nedir?

Komik karikatür olağan bir olayı ya da olmuş bir olayı okuyuculara eleştirel bir gözle açıklamaktadır. Ancak bunu yaparken de sivri ve tartışmalı bir dil değil, daha çok güldüren ve eğlendiren bir anlatım tarzı kullanmaktadır.

Karikatürler bu şekilde hem hayatımızdaki yanlışlıklara hem de tersliklere dikkat çekerek, kullanmış olduğu abartılı dille mizahı da içerisinde barındırabilmektedir.

Türk Karikatüristçiler

Komik karikatür noktasında ülkemizdeki pek çok isim kendini ön plana çıkarmıştır. İşte o isimlerden bazıları:

-Abdülkadir Demirhindi, Abdülkadir Elçioğlu, Ahmet Yılmaz, Behiç Ak, Altan Erbulak, Oğuz Aral, Bahadır Baruter, Bedri Koraman, Cemal Nadir Güler, Cengiz Üstün, Cihan Demirci, Dağıstan Çetinkaya, Erdil Yaşaroğlu, Faruk Bayraktar, Latif Demirci, Uğur Gürsoy, Yiğit Özgür gibi isimler komik karikatür noktasında çizimleriyle ve eserleriyle kendilerini beğendirmeyi başaran isimlerden bazılarıdır.

Karikatürlerin Hayatımızdaki Önemi

Anlatılan olayların ayrıntısına girmeden belirtilen olaylar kısa ve öz şekilde ifade edilmektedir. Bunun için kullanılan en temel yol komik karikatür çizimleridir. İnsanın, fikrin, olayın mizah öğeleri kullanılarak anlatıldığı anlatım tarzı olan karikatürlerin pek çok özelliği bulunmaktadır.

İlk olarak komik karikatür bir resim sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sanatı yapan kişilere halk arasında karikatürist denilmektedir. Daha öncede belirttiğimiz gibi istenilen her şey karikatürlerin konusu olabilir. Ancak günümüzdeki karikatürlerin konusu genellikle toplumu ilgilendiren ve toplum tarafından eleştirilen konular ya da olaylardır. Bu konular üzerinden resmedilerek insanları güldürmek için yapılan çalışmalar komik karikatür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karikatürler her zaman güzel fikirler içermeli ve iğneleyici bir dil kullanmamalıdır. Komik karikatür güldürmek için çizildiği için kimseyi kırmadan ve incitmeden mesajını vermelidir.