Türlerine Göre Karikatürler

Türlerine Göre Karikatürler

Karikatür Zamanı 07.12.2018

 

Karikatürler türlerine göre siyasi, mizahi, komedi ve bilgi içerikli karikatürler olmak üzere 4’e ayrılmaktadır. Her bir karikatür türü içerisinde farklı özellikler ve mizahi unsurlar barındırmaktadır. Dolayısıyla her birisini ayrı ayrı ele alarak sizlere bilgilendirmelerde bulunacağız.

Siyasi Karikatürler

Karikatürler genellikle muhalif düşüncelerin dışa yansıtılması amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple de ülkemizde siyasi karikatür türüne sıklıkla rastlanılmaktadır. Ancak sadece eleştiri bağlamında değil kimi zaman yüceltmek için de karikatürler kullanılabilmektedir. Ulusal siyaset karikatürlerin konusu olabildiği gibi kimi zaman uluslar arası siyaset de konu edinebilmektedir. Bu karikatürlerde sadece yergiler ya da övgüler dile getirilmemekte aynı zamanda insanlar güldürülmektedir. Dolayısıyla çok yönlü bir anlatımdan bahsetmemiz mümkündür.

Mizahi Karikatür

Aslında karikatür denilince pek çok kimsenin aklına ilk gelen komik yani mizahi karikatürler olmaktadır. Günümüzde başta sosyal medya olmak üzere gazete ve dergi gibi pek çok basın ve yayın organında mizahi karikatürlere rastlamaktayız. Ancak mizahi karikatürler sadece eğlence amaçlı üretilmemektedir. Bunun yanı sıra düşündürmesi de gerekmektedir. Her ne kadar internet aleminde düşündürmeyen, sadece eğlence amaçlı üretilmiş karikatürler var olsa da bunlar mizahi karikatür kıstaslarına tam olarak uymamaktadır.

Ayrıca mizahi karikatürler için ahlak kurallarına uymak ve uygun bir üslup kullanmak son derece önemlidir. Dolayısıyla da herkesin kolay bir şekilde yapabileceği bir mizah türü olmadığını ifade etmek isteriz. Çok ince bir çizgiye sahip olması üzerinde ciddi bir şekilde düşünülmesi ve kafa yorulmasını gerekli kılmaktadır.

Komik Karikatürler

Genellikle mizahi karikatürler ile karıştırılan komik karikatürlerin düşündürme özelliklerinin pek fazla olmadığını ifade etmek gerekir. Bu kapsamda ağırlıklı olarak güldürmeyi ve insanları eğlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle cinsellik içeren konular bu başlık içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Gerek sanal alemde gerekse de gazete ve dergilerde bu karikatür türlerine rastlamak mümkündür. Ancak mizahi karikatürler gibi felsefi bir altyapısının olmadığını da yinelemek gerekir.

Bilgi İçerikli Karikatürler

Özellikle matematik, edebiyat ve tarih gibi bazı derslerde kullanılan bilgi içerikli karikatürleri bu kategoride değerlendirebiliriz. Bu türün en önemli özelliği amacının bilgi vermek olmasıdır. Dolayısıyla karikatürü okuduktan sonra kişilerin bilgi edinmesi son derece önemlidir. Bu yöntem öğrencilerin bazı dersleri sevmeleri için de kullanılmaktadır. Dolayısıyla bilgi içerikli karikatürler eğlence amacından daha çok bilgi verme amacıyla dikkatleri çekmektedir. Bu sebeple de okuyanların kahkahalar atması beklenmemektedir. Ancak farklı bir anlatım tarzının olması da büyük beğeni toplamaktadır.